Koupelnové zrcadlo

Koupelna bez zrcadla, to je jako dveře bez kliky - téměř nepoužitelná.

Koupelnové zrcadlo je v koupelně nezbytností, zároveň je i designovým doplňkem. Je jednou z výrazných součástí vybavení, která dokáže v koupelně mnohé vylepšit, ale také naopak. Nevíte si s jeho pořízením rady? Při výběru vám pomůžeme se rozhodnout, který typ by pro vaši koupelnu byl nejvhodnější.

Vybírat si můžete z nepřeberného množství různých variant nejen podle tvaru, rozměrů či ceny, ale také nebo celkového provedení. Koupelnové zrcadlo může být součástí nábytku, visící či nalepené, v případě koupelen s dostatkem prostoru volně stojící. Jeho kouzlo spočívá v unikátní vlastnosti zvětšit i sebemenší koupelnu. Koupelnové zrcadlo je funkční ozdoba koupelny se schopností skrýt nedostatky, s nimiž se koupelnový prostor potýká.

Koupelnové zrcadlo se tak stává funkčním a praktickým pomocníkem pro celou rodinu. Mělo by zastávat i funkci estetickou a stát se okrasným a designovým prvkem místností, v nichž je umístěno. Jeho výběru je proto dobré věnovat dostatek času.

Při výběru koupelnového zrcadla zohledněte:

  • rozměr zrcadla musí být adekvátní k rozměrům a dispozici vaší koupelny
  • možnost osvětlení zrcadla
  • tvar zrcadla - atypické řešení vypadá neotřele, ale v pokud nebude odpovídat stylu koupelny, bude jeho pořízení spíše šlápnutím vedle
  • ozdobné prvky na zrcadle  - různé vzory mohou vypadat dobře, ale opět musí korespondovat se stylem koupelny
  • velikost zrcadla -  pokud si kvůli nedostatku prostoru nemůžete pořídit zrcadlo pro celou postavu, vyberete si alespoň takové, abyste v něm viděli celý obličej, účes a dekolt. Některá zrcadla jsou vybavena zvětšovací lupou umístěnou v rohu zrcadla. Tao dobře poslouží při odličování či čištění pleti.

Koupelnové zrcadlo – co s tím?

Je jen otázkou priorit, kde a jaké koupelnové zrcadlo vám bude nejvíce vyhovovat, faktem je, že by skutečně v koupelně nemělo chybět.

Nad umyvadlo - většinou jasná volba, pokud máte menší koupelnu. Je to praktické, svůj zevnějšek můžete kontrolovat v průběhu vykonávání hygieny. U takto umístěného koupelnového zrcadlo je nutno pamatovat na nutnost častého čištění. Kapky vody z umyvadla dokážou koupelnové zrcadlo „zašpinit“ víceméně denně.

Zrcadlové skříňky  - jsou velmi praktické. Ve skříňkách bývají ukryty poličky a zásuvky na spoustu drobností, součástí je většinou také osvětlení a elektrická zásuvka pro použití fénu nebo holicího strojku. Zrcadlová skříňka bývá součástí celého koupelnového nábytkového setu. Koupelnové zrcadlo pak odpovídá designu celé sestavy.

Celé zrcadlové stěny - velké, umístěné na stěnu. Jsou  efektní, elegantní a velmi stylové. Máte-li k dispozici koupelnu větších rozměru, pak je pořízení zrcadlové stěny, ve které uvidíte celou postavu zajímavé řešení s příslibem většího množství možností.

Oboustranné zrcadlo - je možné využít v každé koupelně. Z jedné strany je koupelnové zrcadlo pro celou postavu a po otočení jsou k dispozici praktické poličky.

Mobilní koupelnové zrcadlo - lze po místnosti přemisťovat dle aktuálních potřeb.

Parabolické zrcadlo - služby speciálního vydutého parabolického zrcadla ocení hlavně ženy. Zvětšený obraz využijí zejména při každodenním nanášení make-upu a odličování. 

Geometrické tvary - k běžným tvarům koupelnových zrcadel patří čtverec, obdélník, kruh, půlkruh, elipsa a pětiúhelník. Méně obvyklé jsou nejrůznější kombinace běžných tvarů s uřezanými nebo zaoblenými rohy.

Speciální zrcadla -  pokud si budete chtít pořídit unikátní koupelnové zrcadlo, není to problém. V nabídce lze nalézt luxusní skládaná zrcadla, vitrážová zrcadla, zrcadla zdobená leptem i zrcadlové obklady.

Osvětlení koupelnového zrcadla - aby koupelnové zrcadlo plnilo svou funkci co nejlépe, myslete na dostatečné a správné osvětlení. I sebevětší koupelnové zrcadlo bude k ničemu, když bude v koupelně tma. Často využívané osvětlení je takové, které je vedle rámu zrcadla, nejčastěji z bočních stran. Časté je i umístění světla nad zrcadlem. Osvětlení může být také integrované přímo v zrcadle.

Materiál - koupelnové zrcadlo musí být odolné. Vždy se zajímejte o to, z jakého materiálu je koupelnové zrcadlo vyrobeno. V neposlední řadě je dobré řešit i bezpečnost. Vyrábějí se zrcadla potažená speciální fólií zabraňující roztříštění skla v případě rozbití. Všechny kovové součásti koupelnové zrcadla by měly být antikorozně upraveny.

Zamlžování - je způsobeno vlhkostí a střídáním teplot, které vznikají užíváním koupelny a víceméně se nedají ovlivnit. Snažte se více větrat, a pokud už se koupelnové zrcadlo zamlží, ihned ho ořete.

Zajímavé tipy pro údržbu:

  • nejšetrnější způsob čištění koupelnového zrcadla představuje použití vody a následné vyleštění
  • k čištění je možné použít roztok vody s octem
  • dezinfekční prostředky mohou sklo poničit
  • hrany zrcadla mohou černat, předcházet tomu lze důkladným větráním a vysušením těchto míst po každé koupeli
  • čištění usnadní hadr, co nepouští chloupky