Koupelnové baterie

Máte v koupelně starou baterii? Neslouží, jak by měla, kape nebo již není hezká?

Koupelnové baterie byly, jsou a budou nezbytnou součástí každé koupelny. Výběr té nejvhodnější není radno podceňovat. Nabídka na trhu vodovodních baterií je však tak široká, že vůbec není snadné se v ní zorientovat. Proto vám poradíme!

V našem sortimentu naleznete koupelnové baterie od nejlevnějších až po luxusní. Naše nabídka spojuje praktičnost, styl i design. Pomůžeme vám dotvořit koupelnu, přesně podle vašich představ a přání. S námi si určitě vyberete koupelnové baterie, které se vám budou líbit, budou praktické a do vaší koupelny skvěle zapadnou.

Při výběru vám pomůžeme se rozhodnout, který typ by pro vaši koupelnu byl nejvhodnější. Zda kohoutková, páková nebo termostatická. Spolu s vámi zvážíme všechna kritéria - cenovou dostupnost, kvalitu, design i úsporu vody.

Koupelnové baterie mohou být závěrečnou tečkou ve výbavě koupelny. Preferujete-li ostřejší tvary, nabídneme vám hranaté baterie, máte-li oblé tvary umyvadla, vany a toalety můžete si vybrat zakulacené baterie. Podobně dodržujeme i velikost: velká umyvadla snesou nápadnější baterie, malé umývátko pouze subtilní provedení.

Pokud tedy uvažujete o výměně koupelnové baterie, vybírejte především kvalitní výrobce. Dbejte na eleganci, která nepodléhá času, rozhodněte se pro kvalitní povrch se snadnou údržbou a zajímejte o to, kolik vody ušetříte.

Vyznáte se ve světě koupelnových baterií?

Funkce a umístění:

Pákové baterie - teplou i studenou vodu ovládají pouze jednou pákou.

Kohoutkové baterie - ovládají teplou a studenou vodu zvlášť. V současné době už není nutné několikrát otáčet kohoutkem pro otevření, stačí pootočit pouze o 90 stupňů pro plné otevření. 

Termostatické baterie - obsahují termostatický článek. Stačí nastavit pouze teplotu vody a pak se mění jen průtok vody a baterie drží nastavenou teplotu vody. Mají promyšlený systém manipulace s vodou, jsou bezpečné a vhodné pro děti.

Senzorové baterie - využívají přednosti bezdotykového ovládání pomocí optoelektrického snímače v kombinaci se směšovací baterií.  Používání senzorových baterií se výrazně projeví na nižší spotřebě vody.

Stojánkové baterie - jedná se o baterie, které na něčem stojí. Jsou umístěny na lemech umyvadla a vany.

Nástěnné baterie - baterie, které jsou montované na zeď.

Podomítkové baterie - jedná se o baterie, které mají tělo baterie zabudované ve zdi a ven vystupuje jen páka nebo kohoutek.

Povrchová úprava:

Chrom - je nejběžnějším a nejoblíbenějším a povrchem. Vyžaduje častější čištění a odstraňování zaschlých kapek vody.

Lesklý nikl - má nepatrný růžový nádech a vyžaduje také častější údržbu.

Matný nikl - má hrubě broušený povrch. Jeho nízké odrazové vlastnosti skryjí šmouhy a zaschlé vodní skvrny. Patří mezi finančně náročnější materiály.

Zlatý povrch - leštěná mosaz, růžový nádech zlatu dodá měď. K dostání v provedení lesklém i matném. A vyžadují častější údržbu.

Matný antický bronz - slaví comeback. Jeho povrch evokuje použitý vzhled a není nutné jej udržovat každý den.

Můžeme vám nabídnout i výše uvedené materiály kombinované se sklem, plastem nebo dokonce dřevem.

Kvalita a záruka:

Kvalitní koupelnová baterie by měla mít záruku minimálně 5 let.

U kvalitní koupelnové baterie by měla být deklarována dlouhodobá spolehlivost, úspora spotřeby vody, tichý chod a pohodlné ovládání.

Kvalitu vodovodní baterie jen podle vzhledu nepoznáme. Nejdůležitější je to, co skrývají uvnitř. Tělo baterie tvoří mosaz, kvalitní tělo by mělo mít silné stěny. Kartuše by měla být složena ze dvou keramických destiček s otvory, má být dokonale hladká, a když destičky k sobě přiléhají, tak se díky nim dobře ovlivňuje velikost průtoku a poměr studené a teplé vody.

Méně kvalitní kartuše jsou plastové nebo s menší tloušťkou destiček, špatně odolávají tlaku vody a mohou se rozlomit. Nerovnoměrný pohyb destiček se projevuje ztíženým ovládáním baterie.

Kvalitní baterie by měla mít silnou vrstvu pochromování. U levných typů je vrstva minimální, při každodenním používání dochází k poškrábání opotřebení.

Podle materiálu, typu kartuše a vrstvy pochromování nakonec poznáme, zda jde o kvalitní výrobek či levný šunt.

Tipy a vychytávky:

Rozteč je důležitá - koupelnové baterie se vyrábějí ve dvou rozměrech – 100 mm nebo 150 mm, které jsou shodné s roztečí výstupů rozvodů. V Evropě se užívá více rozteč 150 mm, rozteč 100 mm se už pokládá za přežitek.

Koupelnové baterie s LED podsvícením - jednobarevná, vícebarevná nebo blikající světélka se líbí především dětem. Světélka se ovládají spouštěním páky. Lze nastavit, aby voda do 30°C svítila modře, mezi 30 až 50°C zeleně a nad 50°C červeně.

Pákové baterie s ekotlačítkem - šetří spotřebu vody omezením průtoku. Použitím ekotlačítka klesá spotřeba vody až na 6 litrů za minutu.

Koupelnové baterie s doinstalovaným perlátorem - sítko naředí vodu se vzduchem, takže množství vody, které proteče, je menší, ale proud zůstává stejný.

Instalace několika baterií - v koupelně většinou jedna baterie nestačí. Jsou potřeba minimálně dvě, umyvadlová a vanová, případně třetí do sprchového koutu, někdy čtvrtá k bidetu. Vždy preferujte všechny baterie z jedné série od jednoho výrobce.

Montáž a servis:

Naprostá většina problémů s vodovodními bateriemi vzniká špatnou montáží. Nejste-li šikovným domácím kutilem, přenechejte instalaci baterie raději našim odborníkům. Pro opravy také jednoznačně doporučujeme využít náš odborný záruční i pozáruční servis.

Údržba:

Pokud chcete, aby vám koupelnová baterie vydržela co nejdéle a vypadala stále jako nová, pak je potřeba se o ni dobře starat. Kapky vody, které na ní ulpí, vždy hned utřete. Jinak se na baterii bude usazovat vodní kámen. Ten by mohl časem narušit její funkčnost a nevypadá dobře. Při údržbě koupelnových baterií je vždy době přípravky doporučené výrobcem.