Jak si poradit se starým umakartovým jádrem?

Vaše umakartové jádro již několik desítek let přesluhuje a konečně se vám podařilo sehnat finance na jeho rekonstrukci? Pojďme se podívat, na co se připravit a jaké možnosti a materiály můžete využít.

Umakart - vzpomínka na staré časy

Umakart neboli umělý karton byl z důvodu ceny velice oblíbeným materiálem, který se používal při stavbě panelových domů od padesátých let minulého století. Vzhledem k tomu, že předpokládaná životnost tehdejších paneláků byla řádově čtyřicet až padesát let, byla snaha stavbu co nejvíce zlevnit. Na bytové jádro se proto používal umakart, který se připevňoval na dřevěné konstrukce, a v jeho jádru se vedla elektroinstalace.

Déle než se očekávalo

Panelové domy ale přežily svůj očekávaný zánik a dodnes v nich žije větší část obyvatel. Stavební materiály koncipované na omezenou dobu však s takovouto zátěží nepočítají. Umakart se začíná prohýbat, umyvadlo, vana i toaleta se postupně uvolňují. Zátěž elektroinstalace přesahuje původní dimenzování a hrozí vznik požáru. O absenci větrání a následném vzniku hub a plísní ani nemluvě. O nutnosti nastalý stav vyřešit není pochyb.

Nechce se vám zdít? Vsaďte na sádrokarton!

Jak si ale s rekonstrukcí jádra poradit, když se stavbou nemáte žádné zkušenosti a váš rozpočet také nepřekypuje? Vsaďte na sádrokarton!

Montáž sádrokartonu je nenáročná jak časově tak technicky a zvládne ji opravdu každý. Základem sádrokartonových příček jsou pozinkované profily, které jednoduše uchytíte mezi podlahu a strop bytu. Díky variabilitě tohoto systému budete schopni jednoduše vytvořit ve vaší koupelně i sádrokartonový strop, případně víceúrovňový sádrokartonový podhled doplněný o efektivní LED podsvětlení. Sádrokarton je materiál v poslední době čím dál tím častěji využívaný nejen na rekonstrukce bytových jader, ale i na celkové rekonstrukce bytů v paneláku.

Nalákali jsme vás a začínáte o rekonstrukci jádra uvažovat? Navštivte naši fotogalerii již realizovaných rekonstrukcí bytového jádra a nechte se inspirovat.