Troufnete si na rekonstrukci koupelny?

Bydlíte v panelovém domě, který pamatuje ještě slávu prezidenta Husáka? Či jste zdědili byt po babičce s pro minulé doby tak typickým umakartovým jádrem a ještě před nastěhováním jej chcete zrekonstruovat? Rozhodnete-li se podílet na odchodu doby umakartové do věčných lovišť, bude vám odměnou kvalitní zděná koupelna, v níž bude radost provozovat očistu.

Vše si před začátkem rekonstrukce rozplánujte

Pustíte-li se do rekonstrukce bytového jádra, počítejte automaticky s tím, že neobyvatelný bude celý byt. Jakmile jednou kopnete a začnete cokoliv bourat, byť by se jednalo pouze o demontáž umakartu a následné drobné bourací a stavební práce, všude po bytě se začne usazovat vrstva prachu z rekonstrukce, která je lidskými silami odstranitelná až po ukončení rekonstrukce. Připočítáme-li navíc absenci sociálního zařízení, to znamená toalety a tekoucí vody, začne vám být jasné, že rekonstrukci bytového jádra je potřeba důkladně naplánovat. Předem si rozmyslete i případné krizové situace.

Připravte si rozpočet předem

Před započetím rekonstrukce si načrtněte i výši financí, které plánujete investovat. Zpočátku to možná tak nevypadá, ale i malá paneláková koupelna s rozlohou 2 x 3 m dokáže spolykat částky v řádech statisíců korun. Finální cena rekonstrukce koupelny závisí na mnoha okolnostech. Nejzásadnější z nich je volba materiálu. Obklady a dlažby, vana, umyvadlo a další zařizovací předměty v luxusnějším provedení mohou rekonstrukci výrazně prodražit. Ani ve fázi plánování však již není potřeba znovu vymýšlet již objevené. Najděte si fotografie již hotových koupelen a na základě nich stvořte tu vaši.

A držte se plánů

Osudnou chybou, která vede k nepředpokládanému prodražení všech rekonstrukcí, je neočekávaná změna plánů z důvodu podlehnutí momentálním emocím. Jde přesně o ty okamžiky, v nichž dospějeme k rozhodnutí, že koupíme ty úchvatné designové obkladačky, které stojí jen o pár korun na metru více, než jsme původně plánovali. A k nim přece nemůžeme vzít obyčejnou vanu. Těch pár korun se ztratí, když už to jednou děláme. Při konečném zúčtování se pak nestačíme divit, jak moc se celková cena rekonstrukce naší koupelny liší od původně plánované.

Na druhou stranu i s omezeným rozpočtem si můžete zařídit koupelnu snů.

Nechte se inspirovat v naší fotogalerii zaměřené na rekonstrukci bytového jádra a proměňte svůj sen ve skutečnost.