Kolik vás bude stát celková rekonstrukce bytu?

Volá váš byt už několik let po kompletní rekonstrukci? Chtěli byste svůj starý panelákový byt s umakartovým jádrem přetvořit v moderní prosvětlený prostor, v němž se vám i vaší rodině bude lépe dýchat, a jež bude v souladu se současnými standardy bydlení?

Ujasněte si svá očekávání

Kompletní přestavba bytu je časově i finančně velmi náročná záležitost, na kterou je potřeba se předem připravit. Měli bychom mít jasno v tom, co od ní očekáváme, ale i v tom co nám současná dispozice našeho bytu dovolí. Tomu je potom potřeba přizpůsobit naše představy a přetavit svá očekávání v reálně dosažitelné cíle.

Najděte si náhradní bydlení

Počítejte s tím, že pokud se do přestavby bytu chcete pustit z gruntu, budete si muset na nějakou dobu najít náhradní bydlení. K tomuto účelu poslouží výborně chata. Případný krátkodobý azyl jistě rádi poskytnou i nejbližší příbuzní a přátelé.

První na řadě je stavební průzkum

Jste-li vlastníky staršího bytu, měli byste si před počátkem rekonstrukce provést stavební průzkum, jehož účelem je zjištění základních technických dispozic bytu. Ujasníte si, které příčky jsou nosné a nelze je tedy ubourat. Zjistíte, jak jsou na tom nosné i nenosné konstrukce a odhalíte mnohá překvapení, o nichž jste neměli ani tušení, například jak jsou vedeny rozvody elektroinstalace, jaký je stav rozvodů ve vašem bytě a podobně. Ke zjištění technických dispozic doporučujeme zavolat i statika, zvláště plánujete-li bourat některé stávající příčky. Na základě stavebního průzkumu budete teprve schopni připravit ideálně ve spolupráci s architektem novou dispozici a připravit časový a finanční plán rekonstrukce vašeho bytu.

Vše naplánujte a plány dodržujte

Celková cena rekonstrukce bytu se při nevhodně naplánované stavbě může vyšplhat až k částkám, které přesáhnout váš původní rozpočet a donutí vás tak hledat jiné způsoby financování. Abyste se těmto nepříjemnostem vyhnuli, snažte se dodržovat původní finanční rozvahu. V případě, že podlehnete momentálním emocím a budete si chtít dopřát kvalitnější vybavení a stavební materiály, může se stát, že váš rozpočet i několikanásobně překročíte. I jednoduchá přestavba umakartového bytového jádra do zděné či sádrokartonové verze může vaším rozpočtem významně zahýbat. Snadno pak dospějete k tomu, že rekonstrukce bytu v paneláku spotřebuje finance srovnatelné se stavbou menšího domu.