Připadá Vám dům malý? Přistavte si!

Rozrostla se Vám rodina nebo jen potřebujete místnost na odkládání věcí? I to se dá vyřešit, když máte malý dům. Stačí si přistavět! Pokud máte na zahradě alespoň kousek nevyužitého místa, rozhodně neváhejte a zkuste uvažovat o tom, zda by se Vám nehodila ještě jedna místnost navíc. My Vám nyní představíme přístavbu další místnosti krok za krokem. Není to nic složitého. Stačí si vše pořádně naplánovat a vyřídit vše, co je potřeba. Pokud se necítíte na to, že byste si sami místnost postavili, pak můžete využít stavební firmu. Nesmíte ale zapomenout, že některé povinnosti i tak zůstanou na Vás.

Krok 1: Naplánování stavby

Plánování stavby je krok, který je opravdu na Vás. Jak velká by měla místnost být? Kde bude stát? Kolik peněz můžete vynaložit? Tyto otázky za Vás nikdo nezodpoví. Pro inspiraci se můžete podívat na internet, kde najdete mnoho fotogalerií přístavby domu a také zde najdete ceníky stavebních prací. To Vám usnadní stanovit si rozpočet pro danou stavbu. Můžete si také najmout architekta, který Vám s vizualizací stavby pomůže.

Krok 2: Vyřízení úřadů

Máte vše naplánováno? Skvělé! Teď je ale potřeba zjistit, jestli Vámi naplánovaná stavba vůbec půjde zrealizovat. První kroky by měly vést na katastrální úřad, kde Vám dle územních plánů řeknou, kde a jak můžete stavět. Nezapomínejte na to, že existují zákonné normy pro to, abyste svou přístavbou neobtěžovali sousedy. Na vaší zahradě se může také nacházet překážka, která stavbu překazí. To vše se ale na úřadě dozvíte. Úředník Vám také může nabídnout jinou možnost, kde byste mohli stavět. Pokud bude vše v pořádku, tak Vám úřad dá stavební povolení a můžete začít stavět. Pokud Vám stavební povolení nebylo vydáno, zkuste se sami zamyslet nad jinou možností. Co takhle rekonstrukce podkroví?

Krok 3: Začínáme stavět

Začátek stavby by měl začít hledáním správné stavební firmy. Nabídku najdete na mnoha místech. Internet, známí, noviny apod. Zednické práce jsou často velmi náročné, proto byste se do nich neměli pouštět sami, ale najít si specializovanou firmu. Pokud jste našli tu ideální, máte skoro vyhráno. Pak stačí firmě předat vizualizaci přístavby, finanční rozpočet a na všem se domluvit. Dbejte na to, že každá správná stavební firma by Vám měla být schopna hned na začátku říct, kolik to zhruba bude stát a předpokládaný termín dokončení.

Krok 4: Přizpůsobení původní stavbě

Přístavba již stojí, ale stále vypadá, jako by k Vašemu domu vůbec nepatřila. Zateplení, tedy montáž sádrokartonu je hotová a teď je na řadě oprava omítky. Pokud i na původní stavbě máte již starou opadanou omítku, můžete opravy spojit. Pokud ne, je potřeba, abyste našli stejný nebo alespoň podobný odstín omítky, která bude podobná omítce na původní stavbě.

Krok 5: Interiér

A nyní přichází na řadu to nejpříjemnější. Interiér! Ten už často zvládnete sami bez zednických prací, samozřejmě pokud už máte hotové rozvody elektřiny, vody apod. Vzhled interiéru už je jen a jen na Vás a pro inspiraci se stačí podívat na internet, kde najdete mnoho možností.